Kolem světa nejrychlejší Armel Le Cléac´h!

Vítězem osmého ročníku nejnáročnějšího závodu na světě se stal francouzský sólový jachtař Armel Le Cléac´h časem 74 dnů, 3 hodiny a 35 minut. Vytvořil nový rekord závodu!

Na začátku 20. století potřebovaly mohutné plnoplachetníky s početnými posádkami na tuto cestu téměř celý rok.
Sir Robin Knox Johnston, první vítěz sóĺového nonstop závodu kolem světa připlul v roce 1969 zpět do místa startu za 312 dnů.
V roce 1993 se poprvé podařilo plachetnici obeplout svět za méně než 80 dnů. Šlo o maxikatamaran Explorer vedený Brunem Peyronem s plnou posádkou.

Prvním sólovým jachtařem na jednotrupé jachtě, který se dostal pod 80 dnů, byl v minulém ročníku Vendée Globe Francois Gabart. Vyhrál závod kolem světa za 78 dnů a 2 hodiny.

Armel Le Cléac´h dokázal tento rekord vylepšit téměř o 4 dny.

Pro Armela to byl třetí start v závodu Vendée Globe. Dvakrát dojel na druhém místě a tentokrát se mu poprvé podařilo zvítězit. To je neuvěřitelná bilance, protože náročnou regatu obvykle nedokončí více než polovina startujících. Armel třikrát startoval a třikrát skončil na stupních vítězů.

Od startu až téměř do cíle bojoval Armel Le Cléac´h s britským závodníkem Alexem Thomsonem. Ten dokázal jako jediný držet s Armelem krok. Oba patřili mezi hlavní favority závodu. Alex Thomson dojel v minulém ročníku za Armelem na třetím místě.
V posledním týdnu regaty se zdálo, že souboj této dvojice se rozhodne až na cílové čáře.Nakonec je vše jinak. Od včerejšího večera Armel na svého soupeře získal téměř 100 mil a rozdíl mezi nimi v cíli bude cca 12 hodin.Alex Thomson je očekáván v cíli v Les Sables d´Olonne zítra v časných ranních hodinách.

V příštím ročníku závodu Vendée Globe 2020 se na start postaví i český sólový jachtař Milan Koláček. V nadcházející sezóně se bude na Vendée Globe připravovat ve třídě Figaro.

 

 

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2021 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10