La Solitaire URGO Le Figaro začíná

Vrcholem letošní sezóny je pro sólového jachtaře Milana Koláčka závod La Solitaire Urgo Le Figaro. Závodní jachty již jsou v Bordeaux a mají za sebou první exhibiční rozjížďku.

V sobotu jsme dorazili do Bordeaux po krátké regatě Armen Race. Atmosféra tu je úžasná, závodní vesnička má přes jeden kilometr a lemuje nábřeží v centru města naproti burzovnímu paláci. Podívaná unikátní, návštěvnost velkolepá. Na příjezd lodí se přišlo podívat 60 000 diváků. Když se večer ve 21:30 začali závodníci vyvazovat u mola, bylo to i s ohňostrojem.

V sobotu jsme se věnovali přípravám. Bylo třeba nalepit jména sponzorů na nové plachty. Díky kampani na Startovači a díky všem, kteří nám pomohli, bylo co polepovat. Práce na plachtách zabrala většinu dne.

V neděli byl na programu první exhibiční závod. Ty budou probíhat celý týden. Včera zvítězil domácí Vincent Biarnés, který zná proudy řeky Girondy jako své boty. Všem ostatním nadělil velkou lekci.

Jak na divoké vodě

Na řece Girondě v Bordeaux dosahují proudy rychlosti až 10 uzlů. Směr proudu se dvakrát za den mění. Před změnou se zastaví a pak se změní na opačný.

Na řeku je zvláštní pohled. Voda má hnědou barvu bahna a nese s sebou kusy dřeva a odpadu. Vše se zachycuje na kormidlech lodi. Čištění lodi je zde zakázáno. Jde i o bezpečnost potápěčů, proud by je odnesl snad až do moře.

Nejachtařské starosti

Za tento víkend jsme stihli ještě představování závodníků a spoustu administrativy. Od dnešního dne již běží bohatý doprovodný program. Na lodě se přijdou podívat děti z místních škol, které provedeme po lodi a budeme si s nimi povídat o závodění na oceánu.

Útok na zobáky

V sobotu 3. června startuje prolog z Bordeaux do Pauillacu. Zakázal jsem si ho vyhrát. Podle staré tradice platí, že kdo vyhraje prolog nemůže vyhrát závod :-)

V závodě patřím do kategorie nováčků, protože jedu regatu poprvé. Zde se jim říká „zobáci". Je to oficiální pořadí Bizuth. V této kategorii udělám pro vítězství maximum. Držte palce!

Sledujte další zprávy na Facebooku Milan Kolacek en Figaro a serveru Lodní noviny.

Závod La Solitaire URGO Le Figaro - oficiální stránky závodu

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2021 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10