Protiproud, řasy a únava

10. června byla odstartována 500 mil dlouhá náročná etapa přes Biskajský záliv zpět do Francie. Po startu dobrém startu se Milan Koláček propadl do třetí desítky startovního pole, ale během první noci se probojoval na vynikající 11. místo a držel krok s těmi nejlepšími.

Etapa přes Biskaj nebyla tentokrát překvapivě náročná kvůli silnému větru, ale naopak protože byl slabý a proměnlivý. Závodníci tak strávili na moři dlouhé čtyři noci. Za kormidlem, bez spánku, s mimořádným psychickým a fyzickým vypětím. Po přeplutí Biskaje před točnou bójí Occidental u Chaussée de Sein se Milan držel společně se svým kamarádem Adrianem Hardy kolem 10. místa. V noci z pondělka 12. 6. na úterý však přišly problémy. Milan pravděpodobně chytil řasy na kýl a silný protiproud ho začal snášet výrazně pod točnou bóji. Adrian Hardy se mu začal vzdalovat. Milan se musel vracet proti silnému proudu a bóji točil na 19. místě. Až za ní si všiml, že loď pluje výrazně pomaleji a téměř hodinu mu trvalo, než se nejrůznějšími manévry řas zbavil. Propadl se až ke 30. místu.

Přestože vítr byl stále slabý, ředitel závodu rozhodl, že flotila nezamíří rovnou do cíle v Concarneau, ale ještě obkrouží Belle-île. To závodníkům potrvá další den. Milan se ani přes strašnou únavu a zklamání z velkého propadu z čela závodu nevzdává a bojuje. Za poslední dvě hodiny před cílem jde spinakr čtyřikrát nahoru a dolů podle toho, jak se mění vítr. Těsně před cílem Milan předjíždí svého největšího rivala, nováčka Pierra Le Bouchera. V cíli je tak ve středu 14. 6. 3 hodiny ráno na 30. místě celkově a čtvrtý nováček.

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2021 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10