DEN 3, video z paluby a zlomená kladka

Rozbila se nám kladka, nevydržela velký nápor a pravděpodobně už taky byla na konci své životnosti... ;)

 

Pierre za kormidlem, surfujeme směrem ke Kanárským ostrovům. Routing vypadá na 3 dny na zadak v silném větru.

Právě projíždíme zónu rozdělené plavby na Cap Finistere, držíme si dobrou polohu vzhledem k ostatnim lodím.

Na palubě vše OK, zdravíme všechny > Milan a Pierre.

Videopozdrav z paluby si můžete pustit zde.

 "Dnes pasáž ve slabém větru. Situace kolem Finisterre se vyvinula ve slabší vítr poblíž pobřeží. Snažíme se o větší oblouk západně od systému rozdělené plavby. Od zítřka to bude 5 dnů se spinakery. Bude to fyzicky náročné. Snažíme se odpočívat, ale noc byla těžká a ta další bude zřejmě také. Západní trasa se povedla, ale bojujeme s rychlostí s genou při úhlu větru 80 - 90°TWA (úhel skutečného větru). Přestala nám fungovat Gopro aplikace na počítači, proto musíme dělat videa pokud možno bez střihu. Dnes jsme odeslali jedno video a dvě fotky. Od zítřka bude vše náročnější. Poletíme se spinakerem, hlásí vítr 30 - 35 uzlů. To je limit na velký spinaker, ale dáme to. V noci to bude horší, ale nemáme na výběr. Nálada na palubě je trochu unavená, ale jinak bojovná. Zdravíme z paluby Fulgur-Evapco."

Co se děje u Finisterre?

Mys Finisterre je důležitým místem každé regaty vedoucí na jih Atlantikem. Také tentokrát při Transat AG2R zamotal pořadím. Stěžovat si ale nebudeme, Milan Koláček s Pierrem Brasseurem vsadili na správnou kartu a šli dopředu. Co se ale bude dít dále?

Finisterre na severozápadě Pyrenejského poloostrova míchá počasím, nebo alespoň větrem ve svém okolí. Vítr u mysu jednou sílí, jednou slábne. Navíc je zde hustý provoz nákladních a rybářských lodí. A do toho občas padne mlha. Žádná sranda.
Pro závodníky je zde překážkou také systém rozdělené plavby. Dávno pryč jsou časy, kdy si s ním nikdo hlavu nelámal. Dnes stačí porušit hranici systému o 50 metrů a přijde tvrdá penalizace.

Proč západní cestou?

Vítr tentokrát u mysu slábnul, proto bylo třeba objet systém rozdělené plavby ze západu. Na to naše dvojice sázela již delší dobu. Vyšlo to a to znamenalo posun dopředu na sedmé a později dokonce šesté místo. To je vynikající úspěch, Milan s Pierrem jako nejlepší nováčci drží krok celou špičkou.

Jak to bude vypadat dále?

Pruh slabšího větru se táhne na jihozápad od Finisterre. Zatím je dobré se držet na jeho severní straně. Postupně se bude vyplňovat a vítr následně bude silnější u pobřeží. Dá se tedy předpokládat, že přijde halza a startovní pole se přiblíží k Portugalsku (je to jen odhad bez routingu, který by byl vytvořen navigačním programem). Dále to bude o letu na jih. Vítr bude silný, na hranici použití velkého spinakeru. Půjde o fyzicky a psychicky (hlavně v noci) náročnou plavbu. Vzhledem ke střednědobému meteorologickému výhledu se zdá, že trasa za Kanáry povede daleko na jih až ke Kapverdům.

Více o Transat AG2R naleznete zde »

Aktální polohu lodi naleznete zde »

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2021 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10