Vysílení, bez jídla a bez vody

Milan Koláček s Pierrem Brasseurem mají před sebou posledních 24 hodin. Do cíle závodu přes Atlantik Transat AG2R zbývá 200 mil. Posádka Fulgur-Evapco je u konce se silami. Závod je mnohem delší, než bylo před startem odhadováno.

Závodníci si berou s sebou na palubu přesně odměřené zásoby jídla a pití. Třída Figaro je nesmírně vyrovnaná a každé kilo navíc se počítá. Problémem ale je, že meteorologové nemohou spolehlivě odhadnout vývoj počasí na 21 dnů, tedy na celý průběh závodu přes Atlantik.

Co je pravdou jeden den

Před startem se prognózy meteorologů shodovali v tom, že půjde o extrémně rychlý závod. Po sprintu na Kanáry (který se vyplnil), mělo celé startovní pole zamířit přímo k cíli. Dokonce se mluvilo o tom, že půjde o rekordní ročník.

První týden byl extrémně rychlý. Potom se ale situace změnila. Nevýrazné pole vyššího tlaku se posunulo níže a bezvětří vytlačilo pasát až daleko na jih. Trasa závodu se extrémně prodloužila. Po sprintu prvního týdne začalo jít především o trpělivost a vytrvalost. Dny se začaly vléct a zásoby ubývaly.

Poslední 2 litry vody

Milan s Pierrem jsou vyčerpaní. Do závodu dali vše a síly se ke konci tenčí. Ještě 24 hodin zbývá a na palubě jsou jen poslední 2 litry vody. V tropickém vedru a při fyzicky namáhavém trimování je to extrémně málo. Kluci již potřebují být v cíli. Situace je vážná.

O mnoho lepší to není ani s jídlem. Na 24 hodin je k dispozici jedna malá plechovka tuňáka a jeden plátek trvanlivého chleba. Jachtaři spotřebovávají především vlastní tukové zásoby. A Milan nikdy žádné neměl.

Propad na osmé místo

Bohužel se vyplnila dlouho očekávaná predikce. Před naší Fulgur-Evapco se dostala dvojice Artemis a Bellocq Paysages, která se blížila z jihu. Naše dvojice je nyní na osmém místě. Vše je dáno směrem větru, který se pro naše závodníky vyvíjel nevýhodně.

 

Více o Transat AG2R naleznete zde »

Aktální polohu lodi naleznete zde »

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2021 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10